Historia wina gruzińskiego
Istnieją niezaprzeczalne dowody na to, że Gruzja jest domem dla najstarszych winorośli na świecie, z dzielonym tytułem „kolebki wina”. Czterdziestoletnie wykopaliska archeologiczne dowodzą, że wino było fermentowane na tym obszarze już 8 000 lat temu. Gruzinom nie można odbierać zawłaszczonego tytułu, ponieważ to tutaj odkryto najstarsze, pochodzące z około 6000 p.n.e., naczynia ceramiczne ze śladami winorośli.
Oczywiście, wino, które pijemy obecnie, różni się od tego sprzed kilku tysięcy lat, ale metody produkcji różnią się nieznacznie. Cała ta historia i doświadczenie przekłada się na unikalny smak i zapach gruzińskiego wina, którego nie da się pomylić z żadnym innym na świecie.
Proces produkcji wina gruzińskiego
Metoda produkcji wina w Gruzji różni się od innych regionów winiarskich świata. Gruzińscy producenci zachowali tradycyjną metodę produkcji wina, która polega na fermentacji soków z winogron w dużych glinianych naczyniach zwanych kvevri.
Kvevri, zakopane w ziemi, zapewniają idealną temperaturę fermentacji wina. Często w procesie produkcji używa się także całych kiści z winogron, co nadaje winu wyjątkowej struktury i głębi smaku. Gruzińskie wina są znane ze swojej złożoności, bogactwa smaków i aromatów.
Regiony winiarskie Gruzji
W Gruzji jest pięć głównych regionów winiarskich: Kakheti, Kartli, Imereti, Racha-Lechkhumi oraz Kvemo Svaneti. Każdy z tych regionów ma swoje unikalne cechy klimatyczne i odmiany winogron, co przekłada się na różnorodność win dostępnych na rynku. Najbardziej znanym i największym regionem winiarskim w Gruzji jest Kakheti, który produkuje około 70% gruzińskiego wina.
Każdy z tych regionów ma do zaoferowania coś wyjątkowego, co sprawia, że gruzińskie wina są tak różnorodne. Od słodkich i deserowych win z Racha, po wytrawne i korzenne wina z Kakheti, na gruzińskim rynku winiarskim można znaleźć coś dla każdego.
Gdzie kupić?
Dla wielu miłośników wina, zakup wina gruzińskiego w Polsce jest wyzwaniem. Szczęśliwie, istnieją sklepy internetowe, które oferują szeroki wybór win gruzińskich bez konieczności wychodzenia z domu.
Nie ma nic lepszego niż możliwość spróbowania różnych win gruzińskich w jednym miejscu. Z łatwością możemy porównać smak, konsystencję i bukiet różnych marek i roczników, co pozwala nam dokonać najbardziej przemyślanego wyboru. Gruzińskie wina to prawdziwa gratka dla koneserów, a sklep https://winoland.com/sklep/wino-gruzinskie/ to miejsce, w którym można te skarby odkrywać.